KLUB500 - Łódź | Stowarzyszenie Właścicieli Prezesów i Dyrektorów Firm
KLUB500 - <!--Łódź | Stowarzyszenie Właścicieli Prezesów i Dyrektorów Firm-->
KLUB500 - <!--Łódź | Stowarzyszenie Właścicieli Prezesów i Dyrektorów Firm-->

Wywiad z Łukaszem Winiarkiem

dyrektorem firmy Hydro Extrusion Poland sp. z o.o.

Samochody, którymi jeździmy, domy, w których mieszkamy, skomplikowane konstrukcje otaczającej nas infrastruktury powinny być bezpieczne, ergonomiczne i, co nie jest bez znaczenia – estetyczne. Jednym z elementów zapewniających wszystkie te cechy jest aluminium.
Firmą oferującą usługi z zakresu sprzedaży i dystrybucji tego niezbędnego w wielu branżach lekkiego metalu, jest Hydro Extrusion Poland sp. Z o.o.
To ogromne, zintegrowane przedsiębiorstwo zatrudniające 35 tysięcy pracowników w 40 krajach, obsługujących ponad 30 tysięcy klientów.
 W  Łodzi dla firmy pracuje ponad 600 osób. 

 
Troska, Odwaga, Współpraca to dewiza Państwa firmy. Czy stała się drogowskazem na czasy pandemii?
Łukasz Winiarek:
Tak, zdecydowanie tak. Jako firma z branży automotive zostaliśmy mocno dotknięci lockdownem w początkowej fazie pandemii. Zamówienia klientów spadły do zera a stres wśród ludzi spowodowany strachem przed wirusem oraz utratą zatrudnienia był wysoki. Dlatego dbając o pracowników i starając się utrzymać jak najwięcej miejsc pracy korzystaliśmy z przestoju ekonomicznego, a także skróconego wymiaru czasu pracy, co pozwoliło przetrwać firmie i zachować miejsca pracy oraz pracowników. Oczywiście, w tym samym czasie Hydro wdrażało wszystkie niezbędne zalecenia sanitarne i społeczne rekomendowane przez państwo Polskie, a także przez grupę Hydro dbając o dystans, higienę, a także dobre samopoczucie naszych pracowników w tych jakże trudnych czasach.
Czy i jak obostrzenia wynikające z zagrożeń koronawirusem wpłynęły na działalność firmy?
Łukasz Winiarek:
Oczywiście, poza rządowymi zaleceniami dotyczącymi dystansu i zasłaniania ust i nosa wdrożyliśmy separacje zmian, przekazywanie bezpieczne zmian przez pracowników produkcji, spotkania on-line zamiast fizycznych, a także w pracy administracyjnej tak popularny teraz Home office. Obecnie sytuacja mimo obostrzeń jest stabilna a zarówno nasi pracownicy jak i klienci wypracowali taki sposób współpracy, który umożliwia swobodną działalność  z zachowaniem wszystkich obostrzeń. Pracujemy stabilnie ale -  co najważniejsze - bezpiecznie. 
Które z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej  uważa Pan Dyrektor za zasadne i skuteczne w przypadku funkcjonowania Państwa firmy?
Łukasz Winiarek:
W naszym przypadku sprawdziło się dofinansowanie polegające na częściowym dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników w trakcie przestoju ekonomicznego oraz skróconego wymiaru czasu pracy. Była to znacząca pomoc w zachowaniu dobrej kondycji firmy podczas lockdownu.  
Jak  firmy współpracujące ze sobą wspierają się wzajemnie, czy mają taką możliwość?
Łukasz Winiarek:
Tak, jak już wcześniej wspomniałem, w ramach współpracy między firmami trzeba było wypracować czasami zupełnie nowe zasady – spotkania, negocjacje, rekrutacje – on line. Jednak czas pokazał, że mimo całej sytuacji dostosowując się wzajemnie można prowadzić biznes na dobrym poziomie w tych trudnych czasach.
Czy fakt, że przedsiębiorcy w całej Europie (i na świecie) odczuwają skutki pandemii będzie impulsem do współpracy, czy zwiększonej rywalizacji  na rynku?
Łukasz Winiarek:
Branża automotive rządzi się swoimi prawami – myślę, ze rywalizacja będzie na podobnym poziomie, jak nie większym, ponieważ firmy ze sobą konkurujące będą chciały nadrobić stracone zyski. Dodatkowo, patrząc w przyszłość i niepewność związaną z kolejnymi falami wirusa bądź innymi podobnymi pandemiami, wszyscy będą chcieli zabezpieczyć swoją przyszłość o dodatkowe biznesy, projekty i umowy.  Zatem, moim zdaniem, rywalizacja będzie na tym samym lub większym poziomie. 
Jakie branże najgłębiej poczują negatywne skutki pandemii, a które przeciwnie – zyskają na tej sytuacji? W której z tych grup mieści się firma Hydro Extrusion Poland?
Łukasz Winiarek:
Z obserwacji i analiz wynika, że branża turystyczna oraz gastronomiczna będą jednymi z najbardziej dotkniętych. Podobnie branże lotnicze, transportowe (transport ludzi) oraz branża hotelarska i wszystkie z nią związane. Hydro Extrusion Poland - zakład w Łodzi działa w branży automotive, która przeżyła lockdown marzec-kwiecień 2020.  Od tamtego czasu (mimo pandemii) udaje się stabilnie pracować i oby tak pozostało.
Zyskały na tym na pewno branże ukierunkowane na obsługę zdalną i prace w sieci (sklepy on-line itp. ) oraz działające w sektorze medycznym. 
Co poradziłby Pan przedsiębiorcom reprezentującym  najbardziej zagrożone branże? 
Łukasz Winiarek:
Na pewno na przyszłość, o ile to możliwe, warto pomyśleć o dywersyfikacji profilu czy to produkcji czy klientów. Dodatkowo obsługa klientów on-line w sieci jest na pewno tym, w co warto inwestować.  Także automatyzacja produkcji (minimalny udział ludzki). Jednak na niektóre problemy branż cierpiących z powodu pandemii nie widzę rozwiązania przy tak wyglądających obostrzeniach zależnych od rozporządzeń rządowych.

powrót
Zostań członkiem Certyfikacja Menedżerów więcej


Nagroda Klubu 500

Nagroda KLUBU 500-ŁÓDŹ jest wyróżnieniem dla autora najlepszej pracy magisterskiej w danym roku akademickim, dotyczącej zagadnień biznesowych, napisanej na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej oraz Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Certyfikacja menedżerów

Celem głównym procesu Certyfikacji Menedżerów jest troska o rozwój gospodarczy regionu łódzkiego poprzez doskonalenie kadr menedżerskich, które są najważniejszym czynnikiem sukcesu gospodarczego.